Zabezpieczenia w nowoczesnych laptopach

Każdy laptop z górnej półki wyposażony jest w zestaw zabezpieczeń, dzięki którym dostęp do danych na nim zgromadzonych jest dla osób niepowołanych po prostu utrudniony. W momencie, kiedy kupujemy nowego laptopa, staramy się spojrzeć na niego krytycznym okiem, ale ważny musi być dla nas nie tylko wygląd i podzespoły, ale też poziom zabezpieczeń.

Czytnik linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych były obecne w laptopach już naprawdę dawno temu, ale dopiero teraz zostały poprawione i weszły do takiego szerszego użytku. Dzięki nim uruchomienie urządzeń nie jest możliwe, jeżeli nie zeskanuje się swoich linii papilarnych. Tak więc złodziejowi, który ukradnie naszego laptopa, na nic się on nie zda, bo nie będzie się mógł dostać do jego danych. My natomiast będziemy o nie spokojni. Oczywiście korzystanie z laptopa możemy umożliwić też innym osobom, ale wcześniej konieczne jest zeskanowanie ich linii i zapisanie ich do odczytu. Najlepsze laptopy mają dzisiaj obowiązkowo czytniki linii papilarnych.

Szyfrowanie TPM

W nowoczesnych urządzeniach tym bardziej klasy biznes, dostępne jest szyfrowanie danych TPM. Szyfrowanie TPM to nic innego, jak osobny, zamontowany w notebooku system szyfrowania, którego zadaniem jest przechowywanie haseł, certyfikatów i kluczy dostępu. Obecność tego szyfrowania znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa naszego urządzenia. Nie ma obawy, że nasz laptop będzie wykorzystany w niewłaściwy sposób. Pewne jest natomiast, że tylko my będziemy mieli dostęp do tego, co jest zgromadzone na dysku. Laptop do pracy zdecydowanie powinien mieć takie szyfrowanie. Oczywiście modele notebooków, które go posiadają, są droższe, ale inwestycja ta się po prostu opłaca.

Zawieszki monitorujące

Do laptopa możesz dokupić osobny gadżet, dzięki któremu zwiększysz bezpieczeństwo. Jasne jest, że tanie laptopy, tym bardziej te starszych typów, raczej nie są kradzione. Jednakże te nowocześniejsze mogą być łakomym kąskiem dla kogoś, kto nie chce sobie kupić własnego urządzenia, a jednocześnie chce takowe posiadać. Od takich sytuacji warto się zabezpieczyć dodatkowo zawieszką, która będzie monitorowała, gdzie znajduje się Twój notebook.

Kiedy wydałeś pieniądze na solidny laptop, nie możesz sobie pozwolić na to, żeby go stracić. Szyfruj dane na dysku, staraj się zabezpieczać foldery hasłami. Jeżeli jesteś w miejscu publicznym i odchodzisz na moment od laptopa, to przypnij go do jakiegoś stałego elementu za pomocą specjalnej linki. Będziesz mieć gwarancję, że nikt go w tym czasie nie ukradnie.

Dodaj komentarz