Konwertowalne notebooki – czym są?

Nowoczesne i oczywiście droższe urządzenia produkowane są teraz w wersji, która jest całkowicie konwertowalna, co oznacza, że danego laptopa można używać w kilku różnych trybach. Na porządku dziennym są dzisiaj notebooki pozwalające na pracę w 4 trybach. Takie urządzenia sprawdzają się świetnie w sytuacji, kiedy potrzebujemy maksymalnej funkcjonalności. Konwertowalny notebook jest świetny, kiedy potrzebujesz takiego uniwersalnego urządzenia, które sprawdzi się zawsze i wszędzie.

Czym jest konwertowalny notebook?

Konwertowany notebook to taki, którego możemy przełączać w różne tryby pracy. Raz może być zwykłym laptopem, innym razem funkcjonalnym tabletem a jeszcze innym może się stać notebookiem z klawiaturą i jednocześnie też z dotykowym ekranem. Pamiętajmy jednak, że występuje tutaj pewna nieścisłość nazewnictwa. Otóż bardzo często mówimy o laptopie konwertowalnym, kiedy mamy na myśli urządzenie hybrydowe. Otóż tak naprawdę to ten notebook, któremu możemy odpiąć klawiaturę i uczynić z niego tablet, jest laptopem hybrydowym, a nie konwertowalnym. Konwertowalny to taki, któremu możemy tylko dowolnie przekręcać ekran względem klawiatury, ale klawiatury tej nie możemy odpiąć od ekranu.

Laptop konwertowalny czy hybrydowy?

Jeżeli kwestie nazewnictwa mamy już za sobą, trzeba się zastanowić, która konstrukcja jest lepsza? Laptop konwertowalny czy hybrydowy? A może oba są tak samo dobre? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby. Jeżeli mamy już tablet, to jasne jest, że nie potrzebujemy laptopa hybrydowego, bo jest droższy a po co mamy płacić więcej, skoro nie wykorzystamy możliwości, jakie daje takie urządzenie? Z kolei w momencie, kiedy nie mamy tabletu, to zdecydowanie bardziej opłaca się kupić laptopa hybrydowego niż konwertowalnego i ma to zasadność w jego zastosowaniu.

Zarówno konwertowalne. jak i hybrydowe konstrukcje są znacznie droższe od tych tradycyjnych. Do ich stworzenia trzeba się bardziej przyłożyć i jest też tak, że wymagają użycia zdecydowanie lepszych jakościowo materiałów. To z kolei sprawia, że cena wzrasta. Z drugiej strony często wpisanie i wypinanie naszego notebooka, jak również jego przekręcanie mogą zwiększyć ryzyko awarii, a wtedy potrzebny będzie serwis. Dlatego też producenci takich urządzeń, biorąc pod uwagę przyszłe koszty, ustalają nieco wyższą cenę. Chociaż „nieco”, to czasami dość delikatne określenie, bo zdarza się, że konwertowalny notebook jest nawet dwa albo trzy razy droższy od zwyczajnego. Z tym że idzie za tym też obecność innych, bardzo dobrych podzespołów.

Dodaj komentarz