Co ma wpływ na ceny laptopów?

Ceny laptopów są zróżnicowane i decyduje o tym kilka istotnych czynników. Na cenę laptopów wpływ ma między innymi to:

  • Kto jest ich producentem.
  • Gdzie są one sprzedawane.
  • Czy są to modele najnowsze, czy pochodzą z poprzednich partii produkcyjnych.

Jednak najbardziej znaczącym czynnikiem, który ma wpływ na to, ile kosztują laptopy, jest ich budowa. Od tego, jakie elementy wchodzą w skład laptopów, zależy to, jaka jest ich ostateczna cena. Im te komponenty są lepsze, tym cena urządzenia jest wyższa.

Parametry laptopów mające wpływ na ich ceny

Mimo tego, że budowa każdego laptopa jest taka sama, to każdy z nich może charakteryzować się innymi parametrami technicznymi. Do parametrów technicznych, które mają największy wpływ na cenę laptopów, należą:

  • Rodzaj procesora. Im wyższej generacji jest procesor, tym możliwości laptopa są większe i tym wyższa jest jego cena. Obecnie dobre laptopy posiadają procesor z oznaczeniem i3. Na rynku dostępne są i takie, które mają zainstalowany procesor i5 i i7. Ich możliwości są dużo większe.
  • Typ karty graficznej. Zdecydowanie droższe są te laptopy, które są wyposażone w tak zwane dedykowane karty graficzne. Dedykowana karta graficzna jest komponentem niezależnym. W takie karty wyposażone są dobrej klasy laptopy gamingowe i profesjonalne laptopy dla grafików.
  • Pojemność pamięci RAM. Zasadniczo im pamięć RAM w laptopie jest większa, tym jego cena jest wyższa. W podstawowych modelach laptopów pamięć RAM ma pojemność 300 GB. Są jednak i takie modele notebooków, gdzie pamięć RAM ma pojemność nawet 1 TB lub większą.
  • Rodzaj dysku twardego. Droższe są te urządzenia, które pracują na dysku SSD. Dysk SSD opiera się o pamięć Flash, co zwiększa jego możliwości. Takie dyski są mniej wadliwe, rzadziej się psują, ale mają mniejszą pojemność. I są dużo droższe niż dyski HDD.
  • Typ klawiatury. Na pewno droższe są te klawiatury, które mają klawisze wyspowe. Ich konstrukcja sprawia, że ułatwiają one pisanie. Poza tym kosztowniejsze są takie klawiatury, które posiadają systemy odprowadzające ciecze. To specjalne zabezpieczenia, które chronią laptop przed skutkami jego zalania.
  • Rozmiar ekranu ma wpływ na cenę urządzenia, choć nie można jednoznacznie powiedzieć, że te z większymi ekranami są droższe. Bo czasem mały laptop, gdzie przekątna ekranu jest nie większa niż 14 cali, może kosztować tyle, co laptop o przekątnej ekranu równej 17 calom.
  • Technologia matrycy. Cena laptopa może zależeć od tego, jakiego rodzaju matryca jest w nim zamontowana. Tańsze są matryce wykorzystujące technologie TM, droższe są te w technologii IPS.

Dodaj komentarz